نخستین نیروگاه خورشیدی مسکونی در لرستان به بهر برداری رسید

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق لرستان گفت: نیروگاه خورشیدی با توان تولید برق 5 کیلووات و تولید سالانه 8 هزار و 250 کیلووات معادل مصرف برق 30 خانوار انرژی دریکی از واحدهای مسکونی شهر خرم آباد راه اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از لرستان؛ فریدون خودنیا، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق لرستان در جمع خبرنگاران از راه اندازی نخستین نیروگاه خورشیدی مسکونی در یکی از واحدهای مسکونی شهر خرم آباد با هزینه ی 25 میلیون تومان برای تولید این پنج کیلووات خبر داد و اظهار داشت: این نیروگاه خورشیدی با توان تولید برق 5 کیلووات و تولید سالانه 8 هزار و 250 کیلووات معادل مصرف برق 30 خانوار انرژی فعالیت می کند.
وی افزود: 50 مترمربع فضای موردنیاز برای احداث نیروگاه های مشابه آن است که وزارت نیرو از طرح های مشابه استقبال می کند و هر مشترک که موفق به اجرای چنین طرح هایی شود، وزارت تضمین خرید 20 ساله طرح را می دهد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق لرستان در رابطه بامزایای اجرای این طرح بیان کرد: کاهش آلاینده های زیست محیطی، جذب سرمایه های کوچکدر حوزه برق، تمرکززدایی، ایجاد اشتغال، کاهش تلفات انرژی الکتریکی و پدافند غیرعامل در شرایط کنونی ازجمله مزایای احداث این نیروگاه هاست.
وی عنوان کرد: خوشبختانه در استان لرستان به دلیل شرایط آب و هوایی بیشتر ایام سال آفتابی و شرایط فیزیکی ساختمان ها به گونه ای است که بیشتر منازل پتانسیل احداث نیروگاه به اندازه ظرفیت خرید انشعاب خود رادارند.
خودنیا بابیان اینکه مشترکان فقط تا سقف انشعاب خریداری شده قبلی خود می توانند انرژی خورشیدی تولید کنند، گفت: قیمت خرید انرژی تولیدی از این نیروگاه ها هر کیلووات 8 هزار ریال برای مشترکانی که دارای انشعاب تا ظرفیت 20 کیلووات هستند و 7 هزار ریال برای ظرفیت بالاتر از 100 کیلووات در قالب قرارداد خرید تضمینی 20 ساله پرداخت می شود.

منبع: تی نیوز

نخستین نیروگاه خورشیدی مسکونی در لرستان به بهر برداری رسید